Mistr švindlu

8. června 2015 v 8:34 | Šílená babička |  Další články
Oficielní ukázka kapitoly z knihy "Kdopak by se šmejdů bál?"


Buclaté růžovoučké hladce oholené tvářičky, perfektní světlý oblek, růžová kravata a firemní desky v podpaží. Křepkým krokem vstoupil do našeho domu a profesionální úsměv mu z tváře nezmizel, ani když mu naše až trochu příliš přátelská. Máňa (kříženec labradora) padla do náruče a olízla mu jeho hladce oholený navoněný xichtík.

Mělo mě varovat, když o samotnou prohlídku domu tenhle mladík, který vypadal na první pohled jako naprostý prosťáček, nejevil příliš zájmu. Jen velmi zběžně si prohlédl obývák, kuchyň a koupelnu a do patra se ani nenamáhal vystoupat. Místo toho se usadil ke stolu v obýváku, před sebe plácnul firemní desky a začal mě ujišťovat, že podepsat smlouvu s PROLUXEM je pro nás stejné jako vyhrát jackpot ve Sportce.
"Víte mladá pani! Máte obrovské štěstí, že jste s manželem narazili právě na nás. Naše realitní kancelář má totiž ve své databázi hned několik klientů, kteří poptávají nemovitost právě ve vaší úžasné lokalitě a já vám mohu garantovat, že do týdne bude váš nádherný dům prodán... Cože? Vy za něj chcete jenom 5 milionů 350 tisíc? Ale to je přeci málo! Já vás ujišťuji, že s námi ho prodáte o půl milionu dráž! ... Ano ovšem počítáme si tím pádem i o trochu vyšší provizi než jiné realitky, ale i tak vám zbude o mnoho víc peněz! V ceně máte pochopitelně i kompletní servis, co se týče samotného převodu nemovitosti. PROLUX pro vás vypracuje kupní smlouvu i návrh na vklad."
Hmmm... znělo to lákavě! Nemuset se o nic starat a svěřit celé to úřední martýrium do rukou odborníka. Ale vzhledem k tomu, že jsem si o prodeji domů něco málo na internetu nastudovala, ptám se:
"Řekla bych, že na takto kompletní služby, budete chtít zřejmě podepsat exkluzivní smlouvu. Je to tak? Já mám totiž podepsány neexkluzivní smlouvy už se dvěma realitkami, takže do exkluzivity jít v žádném případě nemůžu, i kdybych chtěla."
"Ale kdepák! Realitní kancelář PROLUX NIKDY S NIKÝM ŽÁDNÉ EXKLUZIVNÍ SMLOUVY NEUZAVÍRÁ. To je přeci zbytečné svazovat vám ruce. Jen si klidně nabízejte váš dům i přes jiné realitky. My vám totiž v první řadě přivedeme zájemce. My domy nenabízíme, my je prodáváme!"
"No dobře dobře, ukažte mi tu vaši smlouvu."
"Ale jistě madam, je to vlastně jen takový formulář pro účely inzerce. Mohu vám to vyplnit i sám, když mi to nadiktujete."
"Nene, dejte mi to."
Vezmu propisku a začnu vpisovat údaje do příslušných kolonek. Jméno, příjmení, adresa. Kolik místností má dům, kolik má koupelen... Je to stejné jako u všech realitek.
"A tady, prosím, napište velikost pozemku. Stačí celková plocha."
Růžový prstík se zlatým prstenem rejdí po průklepovém papíře s bleděmodrým písmem velikosti 6
"Už jsem takové formuláře vyplňovala, ráda bych si ale přečetla, co je to tady ještě napsáno. Dejte, prosím, pryč tu ruku."
"Ále toho si nevšímejte, náš právník se vyžívá v paragrafech. Aspoň vidíte, že jste v rukou profesionálů... a omlouvám se, mohl bych poprosit o trochu vody? Nějak mi z toho mluvení vyschlo v krku."
Manžel jde pro vodu a staví sklenici na stůl. Já se znovu pokusím odhalit význam bleděmodrých "nedůležitých" písmenek a snažím se nevnímat růžového mladíčka, který usrknul ze sklenice jen malý doušek a nyní zřejmě ze samé radosti, že bude mít bod za smlouvu, nepřestává poskakovat po pokoji a chrlit na mě svoje žvásty.
"Máte tu ale nádherný výhled. Ten už sám o sobě je k nezaplacení. A ty obrázky tady na okně, co tu máte, ty jsou taky krásné, to jste malovala vy?"
"Jo, s vnučkou."
"To jste ale šikovná! Moje žena taky s dcerou vyrábí podobné. Mají na to takové šablony. Používáte taky šablony?
"Ne, nepoužívám, ale ráda bych si ten váš formulář přečetla. Víte - důvěřuj, ale prověřuj."
Pokusím se o vtip, ale makléř se nenechá vyvést z míry a snaží se mne vtáhnout do debaty o mytí oken.
"Mojí ženě vadí, že je musí sundávat, když chce umýt okna, pak už to tam tak dobře nedrží... Sundáváte ty obrázky, když chcete umýt okno? Já si myslím, že je ani není třeba sundávat, určitě to jde umýt i s tím."
Koutkem oka zahlédnu, jak nepřestávaje chrlit nesmysly, poodešel ten zmetek od francouzského okna a právě se chystá použít svůj poslední trik. Následuje gesto, jako by chtěl uchopit sklenici s vodou. Mávnutí rukávem, sklenice se kácí. Spontánně reaguji tím, že složku se smlouvou zvedám do výše.
"Jéééjdanánku! To jsem ale nešika! Strašně moc se omlouvám! Máte prosím nějaký hadr? Já to hned utřu."
Utírám stůl a mistr švindlu Daniel Bláha má náhle naspěch. Dívá se na hodinky.
"Ježkovy voči! Tak hezky se mi tu s vámi povídá, že bych málem zapomněl na další schůzku. Tak jakpak jste se rozhodla? Stačí jeden váš podpis a domluvím vám prohlídku s našimi zájemci hned na tento víkend."
"No tak snad ano... žádnou exkluzivitu nikde nevidím. Podepsala jsem už smlouvy se dvěma realitkami, tak do třetice."
Podepisujeme smlouvu s růžolícím ďáblem oba, já i manžel, který jednak zřejmě bezmezně věří v mou ostražitost a vlastně stejně ani neví, kam dal brýle.
Šmejdská očíčka se radostně lesknou a Bláha se celý tetelí blahem, že ulovil další dušičky. To já ovšem ještě v této chvíli netuším a jeho radost mu z celého srdce přeji. Jen ať si snaživý chlapec vydělá.

Moje rada: Nikdy nevěřte nikomu, kdo vám předkládá jakoukoli smlouvu. Pokud vás dotyčný nenechá si smlouvu v klidu přečíst, nebo vás smlouvu přečíst sice nechá, ale ani po přečtení si nejste jisti jejím obsahem a nemáte dobrý pocit, že jste vše řádně pochopili, požádejte dotyčného zástupce firmy, aby vám smlouvu ponechal k prostudování. Nikdy si ovšem nenechte vysvětlovat obsah smlouvy přímo od něho! Čím více na vás takový člověk naléhá a trvá na vašem okamžitém podpisu, tím buďte ostražitější! Pokud vám dotyčný odmítne smlouvu ponechat k prostudování, eventuelně konzultaci s právníkem, a naléhá na vás, abyste podepsali hned, pak takového vykuka žeňte vidlemi od domu, neboť se na 100 % nejedná o poctivou obchodní nabídku. Pokud jste si dohodli schůzku se zástupcem nějaké firmy, tak než se na schůzku odeberete, VYHLEDEJTE SI NA INTERNETU REFERENCE O TÉTO FIRMĚ!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama